Sony, yeni “Aibo” robot köpeğini tanıttı !

Robotik teknolojilerin önde gelen markalarından Sony, 10 yıl önce piyasaya sürdüğü eğlence robotları olan Aibo‘nun yeni modelini duyurdu. Aibo robotu artık yenilendi ve Japonya’da satışa sunulmaya başlandı.

Sony, yeni Aibo’nun ev sakinleriyle duygusal bir bağ kurabileceğini ve onlara sevgi, şefkat ve arkadaşlık kazandırabileceğini iddia ediyor. Vücudunu 22 eksende hareket ettirebilmesi için ultra kompakt aktüatörler kullanıldı. Ve gözleri çeşitli ifadeleri göstermesi için iki adet OLED panel kullanıyor. Pil ömrü ise üç saatlik bir şarj süresi ile yaklaşık iki saat gidiyor.

Sony, Aibo’nun davranışlarını uyarlanabilir nitelikte olduğunu belirtiyor; sahibini arıyor, onları neyin mutlu ettiğini öğreniyor ve yavaş yavaş daha geniş çevrelere alışıyor. Sahip olduğu çeşitli sensörler aracılığıyla topladığı veriyi makine öğrenimi sistemleriyle analiz edip hareketlerini bu analizler sonucunda belirliyor. Aynı zamanda bulut veri sistemine bağlı olduğu için diğer Aibo’larla da iletişim kurabiliyor.

Yeni Aibo, dahili fotoğraf makinesinden çekilen görüntülere erişmenize izin veren uygulamalara sahip. Robotla birlikte alınabilecek 3 yıllık abonelik sistemi ise Wi-Fi ve LTE bağlantı teknolojileri sayesinde bulut sistemine erişim sağlanıyor.

Ayrıca yaklaşık 100 TL daha vererek Aibo için özel olarak üretilen “Aibone” adlı kemiğe de sahip olabilirsiniz. Bu arada Aibo’nun fiyatı, Japon Yen-TL kuru çevirisiyle 6597 TL (198.000 Yen).

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorum Yap