İlk Yerli, Yeni Nesil Dizel Motorumuzu Ürettik!

TÜMOSAN, tam adıyla rk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. 1975 yılından beri faaliyet gösterip traktör ve motor üretimi yapmaktadır. Türkiye’nin ilk yerli traktör fabrikası olan bu şirket, şimdiye kadar üretmiş olduğu motorları daha da geliştirerek TÜBİTAK’ın 2012 yılında başlattığı “Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirmesi” adı altındaki projesiyle ilklerine bir yenisini daha geçtiğimiz günlerde eklemiş bulunuyor.

Aklınıza “Yıl olmuş 2017 daha yeni mi motor üretebiliyoruz?” sorusu gelmiş olabilir. Ancak arada anlamamız gereken ince bir nokta var. Biliyorsunuz Türkiye ilk yerli motorunu üretmeye 1961 yılında Devrim arabası için üretilen 10 adet farklı (4 adet A4L tipi, 3 adet A4T tipi, 3 adet B3T tipi) motorları üretmekle başlamıştır. Günümüzde en çok tercih edilen ve 1997 yılında tasarlanıp dizel motorlara uyarlanan “Common Rail” yakıt püskürtme sistemi olan motorlardır. Her ne kadar bu sisteme ayak uydurmaya da geç kalsak da 56 yıl önce Devrim’in motoru dur(durul)masaydı bugün çok daha farklı bir pozisyonda olabilirdik.

Bu detaylardan kısaca bahsettikten sonra TÜMOSAN’ın üretmiş olduğu %100 yerli yeni nesil dizel motorunu diğer motorlardan farklı kılan özelliğini anlamış bulunuyoruz.İlk yerli yeni nesil dizel motor

TÜBİTAK’ın da destek verdiği bu projede şimdiye kadar sıralı 4 silindirli 4.5 Litre ve 6 silindirli 6.8 Litre yeni tasarım motorunu hayata geçirmiş ve ilk ateşlemesi 2016 yılında başarıyla gerçekleşmiştir.

Motor ailesinin 4 ve 6 silindirli ilk iki üyesinin performans ve kalibrasyon çalışmaları devam ederken 4 silindirli 5.2 Litre ve 6 silindirli 7.8 Litre versiyonlarının tasarım ve analiz çalışmalarını da Türk mühendisleri devam ettirmektedir. Projenin hedeflerinde ise sıralı 6 silindir 9 Litre ve V tipi 8 ve 10 silindirli dizel motorlarla 450-1000 BG aralığında ticari ve askeri ihtiyaçlara cevap verecek ürünlere ilişkin çalışmalar başlatılacağını duyurmuştur.

Ülkemizin sanayi açısından gelişmesi adına proje dahilinde bulunan mühendislerine, teknikerlerine, teknisyenlerine ve yönetim kadrosuna teşekkürü borç bilir, başarılarının devamını dileriz…

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorum Yap