ATATÜRK VAR OLURSA ?

Mustafa Kemal Atatürk bugün yeniden diriltilse, ne olurdu sizce? Ona buyurun Ankara sokaklarında gezebilirsiniz, kurduğunuz ülkenin 100 yıl sonra ki halini inceleyin deselerdi ne yapardı?

                Okuduğum kitaplarda özellikle “ Nutukta”  yola çıkarak kafamda oluşmuş bir Atatürk tablosu var. Atatürk ile alakalı bir konuda kararsız kalırsam o tablo ya uyup uymadığını kontrol ederim.

Ankara sokaklarında dolaşırken, Ankaralılar gibi umutsuz olmazdı. Aksine heyecanlı olurdu. Yeni meclisin merdivenlerinden çıkarken aklından ne geçer sizce? Çok partili hayata geçmiş bir ülkeden memnun olurdu. Kafasında sarık olan bir adamla meclise girdiğini düşününce meclise giren tesettürlü vekile kin yada nefretle bakmazdı. Dindar kadının Atatürk ile konuşmaya çalıştığını varsayalım. Atatürk ne derdi? “ Buyurun hanımefendi? Sizi dinliyorum.” Yâda “Sen kim oluyorsun da meclisimde benimle konuşuyorsun?” mu derdi? O, Grand tuvalet şık halini gözünüzün önünde canlandırın. Hangisini derdi? Benim tabloma 1. uyuyor.

Peki, o zaman bu tantana nedir? 1960’lardan 2012’ ye kadar ülke gündemini mahveden birçok insanı küstüren kıran bu Atatürk ile alakası olmayan yasaklar niye vardı? Atatürk o meclis kapısında ülkenin durumunu analiz ettikten sonra neye üzülürdü? Ekonomiye? Eğitime? Dindar sayısına? O adamı, sadece ülkenin tembelliği üzerdi. Bizi Amerika, dindarlar, ya da ne korkunuz varsa o değil. Bizi tembellik öldürüyor. Yok ediyor.  

Yoksa Atatürk’te biliyordu tabiri caizse “ismini” tekelleştireceklerini… CHP si AKP si yok bu işin. Kim işine nasıl geliyorsa. Saygısızlık diz boyu. Düşüncelerimiz değil yumruklarımız hakaretlerimiz çarpışıyor.  Ülkesine kimsenin inanmadığı anda inanan bir adamdan bahsediyoruz. Saygısızlıkla o adamdan bahsedemezsiniz. Had bileceksiniz. Edep adap bileceksiniz. Aksi halde sorunun ne olduğunu anlayamayız. Biz sadece sonuçları konuşuyoruz. Oysa sonuçlardan yola çıkarak çözüm üretemeyiz. Grip olmak ya da kabız olmak bir sonuçtur. Bu hastalıklara yol açan nedenleri bulamazsak sürekli sorun yaşarız.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Yorum Yap